En av förmånerna med mitt jobb är att jag får träffa mängder av chefer och ledare inom UX och design. För några veckor sedan tog jag en online-fika med Björn Lindqvist, Head of Customer Experience & Strategy på ICA, för att prata ledarskap och kompetensutveckling.
Hej Björn! Du leder ett team med 16 personer som samtliga arbetar för att skapa bästa möjliga upplevelse för ICAs kunder och medarbetare. Om vi börjar i en ganska bred fråga… Vad är bra ledarskap för dig?
– Jag tänker att det handlar om att både utmana och stötta. Utmaning leder till utveckling, och när man ställs inför nya situationer och problem så växer man som individ. Samtidigt är det otroligt viktigt att stötta. Det handlar om att röja undan hinder och skapa de rätta förutsättningarna så att alla i teamet har möjlighet att nå så långt som möjligt.
Vad skulle du säga är viktigast för dig, för att du skall kunna hjälpa ditt team att utvecklas, och samtidigt hjälpa ICA att lyckas med sina mål?
– Svårt att säga vad som är viktigast, men en sak som är viktig är att skapa en stark kultur av både lärande och målinriktning. Man behöver strukturer och processer som inte bara fokuserar på individuell kompetensutveckling utan även ser till att denna utveckling är direkt kopplad till ICAs affärsmål och vision. Det handlar om att skapa en tydlig koppling mellan det dagliga arbetet, de individuella utvecklingsplanerna och företagets långsiktiga mål.
– Vårt HR-system spelar en central roll i utvecklingen av mina medarbetare. Vi har integrerat specifika funktioner för att formalisera kompetensutveckling inom systemet. Till exempel har vi definierat sju generiska och sju designspecifika färdigheter som en del av systemet. Detta gör det möjligt för oss att ha en strukturerad översikt över vilka områden varje medarbetare ska utveckla.
– Dessutom använder vi HR-systemet för att sätta upp och följa upp med individuella mål, som är kopplade till både lärande och affärsmål. Detta har blivit en grundpelare i hur vi arbetar med kompetensutveckling, och ger oss möjligheten att stötta varje medarbetares utveckling på ett strukturerat sätt.
Vilka mål kopplade till Empower har du satt upp för medlemmarna i ditt team?
– Kompetensutveckling är minst lika viktigt som allt annat man gör på jobbet. Det första lärandemålet handlar om att man skall göra aktiviteterna i Ambition Empower varje vecka. Utöver det så förväntas man också vara aktiva i våra måndagsmöten där vi diskuterar vad vi lärt oss och hur vi skulle kunna utveckla våra arbetssätt. Dessutom har vi individuella mål kring olika aspekter av t.ex. designresearch som olika personer vill fördjupa sig inom.
– Sista delen handlar om att sätta mål där vi tillämpar det man lärt sig i det pågående arbetet för att skapa affärseffekt, och det följer vi också upp.
Spännande! Proaktiv kompetensutveckling där verksamhetsmålen visar vägen känns som ett framgångsrecept. Hur kom det sig att du tog kontakt med Jane angående Ambition Empower?
– Vi insåg att vi behövde stärka vår förmåga att arbeta mer effektdrivet inom design och utveckling. För att lyckas med detta krävdes en djupare kompetens inom specifika områden, som till exempel research. Vår ambition var inte bara att förbättra vår utvecklingsprocess utan också att säkerställa att våra lösningar verkligen möter våra kunders behov på bästa möjliga sätt.
– En kollega kände till att Ambition Empower erbjöd den typ av utveckling som vi behövde, så jag ringde Jane. Vi hoppades få tillgång till de verktyg och metoder som behövdes för att effektivisera vår designprocess och stärka vår förmåga att genomföra djupgående användarstudier. Detta skulle i sin tur hjälpa oss att utveckla mer användarcentrerade produkter och tjänster, vilket är avgörande för att kunna uppnå de effektmål vi satt upp och därmed även stödja ICAs övergripande affärsmål.
Nu har ni hållit på i drygt ett halvår. Hur har det funkat för er? Vilka effekter har ni fått ut?
– Samarbetet med Ambition Empower har haft en klart positiv effekt på vårt sätt att arbeta och på de resultat vi uppnår. Genom att integrera de metoder och verktyg vi inspirerats och lärt oss om har vi kunnat skapa en mer effektdriven designprocess. Detta har lett till en ökad förståelse för våra användares behov och hur vi kan möta dessa på bästa sätt.
– En av de mest påtagliga effekterna är hur vårt team nu arbetar mer sammanhållet kring användarcentrerad design. Vi har kunnat implementera nya researchmetoder i våra projekt, och därigenom fått djupare insikter om våra kunders beteenden. Detta har i sin tur lett till mer välgrundade designbeslut och en förbättrad kvalitet på de produkter och tjänster vi utvecklar.
– Ett annat viktigt resultat är den ökade kompetensnivån inom teamet. Genom de lärandemål och upplägget i Ambition Empower, har vi sett en tydlig utveckling hos våra medarbetare. De har inte bara förbättrat sina färdigheter inom användar-research och effektdriven design utan även fått en större förståelse för hur deras arbete bidrar till företagets övergripande mål.
Tack så mycket för att du delade med dig av dina tankar Björn. Mycket givande! Jag återkommer längre fram för att höra mer om hur det går!
Ambition Empower är en tjänst för kontinuerlig kompetensutveckling inom t.ex. UX, tjänstedesign, och produktledning. Tjänsten är optimerad för den som bara kan investera en timma i veckan men ändå vill fortsätta utvecklas inom området. Allt under ledning av några av världens främsta experter.